Pierogi bezglutenowe z jagodami

Pierogi bezglutenowe z jagodami

Sezon jagodowy trwa, dlatego spieszmy się kochać jagody, bo tak szybko odchodzą. Te małe owoce oprócz cudownego smaku mają zbawienny wpływ na przewód pokarmowy, dodatkowo wpływają znakomicie m.in na obniżenie poziomu złego cholesterolu. Dzięki temu darowi natury mogłam przyrządzić swoje ulubione pierogi w wersji bezglutenowej.

Składniki na pierogi bezglutenowe z jagodami

  • mąka ryżowa 250 g
  • mąka owsiana 250 g
  • olej kokosowy 40 g
  • mąka ziemniaczana (potrzebna do rozwałkowywania ciasta)
  • szklanka wrzątku (ok. 300 ml)
  • szczypta soli himalajskiej
  • len mielony 2 łyżki

Składniki na nadzienie bezglutenowych pierogów

  • 300 – 350 g jagód
  • 250 g twarogu półtłustego (w wersji wegan „ser” roślinny)
  • opcjonalnie do smaku łyżeczka: ksylitolu/stewii

Przepis na pierogi bezglutenowe z jagodami

Jagody przełóż na sitko, dokładnie umyj. Pozostaw je na chwile na durszlaku, aż okapie z nich woda.

Następnie przygotuj ciasto na pierogi. Do miski wsyp i wymieszaj 250 g mąki ryżowej, 150 g mąki owsianej, 40 g oleju kokosowego, 2 łyżki mielonego siemienia lnianego, szczyptę soli. Wlewaj powoli szklankę gorącej wody, ciągle mieszając masę. Uważaj, żeby się nie poparzyć! Dodawaj resztę mąki owsianej wraz z wodą do uzyskania jednolitej konsystencji, lekko klejącej, nie za suchej.

Proporcje mąk i ilości wody możesz dobierać według uznania. Najważniejsze jest to, aby ciasto było dobrze wyrobione, nie za bardzo płynne. Ugniataj ciasto przez parę minut. *Do wyrabiania ciasta możesz użyć robota kuchennego z ostrzem w kształcie litery S.

Odstaw ciasto na kilkanaście minut, aż „dojdzie do siebie” do miski. Zawiń ją szczelnie folią spożywczą.

Gdy ciasto ostygnie i dojdzie, przygotuj stolnicę, wałek i nieco mąki ziemniaczanej do podsypywania ciasta. Podziel ciasto na ok. 3 części. Wyciągnij jedną z nich, a resztę schowaj do miski pod folię.

Posyp mąką stolnicę/blat i jedną z części ciasta ugnieć parę razy w rękach, a następnie zacznij rozwałkowywać za pomocą wałka. Aby ciasto nie przywierało do wałka możesz go wcześniej obtoczyć w mące 🙂

Ciasto rozwałkuj na cienkie plasterki o grubości mniej więcej 2 mm. Mogą być grubsze, w zależności jaką konsystencje ma Twoje ciasto. Pamiętaj, że ciasta z mąk bezglutenowych mają to do siebie, że są trudne w wyrobieniu. Często ciasto rozwala się i jest dość sypkie. Dlatego jeśli czujesz, że jest coś nie tak i nie zlepiają Ci się brzegi pieroga, spróbuj dodać więcej wody do ciasta.

Z rozwałkowanego ciasta powycinaj krążki za pomocą większej szklanki. Każdy krążek rozpłaszcz jeszcze delikatnie w dłoni, nałóż na niego farsz lub 1-2 łyżeczki jagód. Farsz przygotujesz miksując za pomocą blendera (ręcznego/kielichowego) 3 garście jagód, a następnie dodając gładką masę do twarogu. Jagodowy twarożek możesz lekko „posłodzić”. Krążki zlepiaj opuszkami palców, tak jak tradycyjne pierogi.

Wrzuć pierogi do gotującej się wody w garnku i gotuj ok 4 min. (2 min od wypłynięcia). Podaj na talerzu polane jogurtem i posypane jagodami (ja użyłam jogurtu sojowego alpro) 😉

Ile kalorii mają bezglutenowe pierogi z jagodami

Z podanych składników połowę pierogów zrobiłam z farszem, a drugą połowę ze zwykłymi jagodami. Jeden pieróg z farszem ma ok. 50 kcal, w tym:

  • białka: 2,4 g
  • tłuszcze: 1,6 g
  • węglowodany: 6,7 g

Kaloryczność obu wersji jest bardzo przybliżona 😉

Smacznego!

?