Nadszedł wrzesień, a z nim ochota na ciepłe posiłki. Gdy latko odchodzi w niepamięć dobrym rozwiązaniem stają się faszerowane warzywa. Tym razem wykorzystałam paprykę, która jest najlepszym źródłem witaminy C – jedno takie warzywko zaspokaja jej całkowite, dziennie zapotrzebowanie. A zawarta w niej witamina B6 poprawia proces tworzenia się czerwonych krwinek.
Na skróty!
Składniki na farsz do papryki faszerowanej kamosą ryżową, szpinakiem i jajkiem
- komosa ryżowa (quinoa) 100g
- 4 papryki czerwone
- 4 jajka
- szpinak 450g mrożony/ szpinak baby
- czarne oliwki 100g
- 1 czubata łyżka słonecznika
- 1 czubata łyżka pestek dynii
Przyprawy do papryki faszerowanej kamosą ryżową, szpinakiem i jajkiem
- 3 czubate łyżki zielonego pesto
- 1 pęczek szczypiorku
- sól himalajska
- pierz czarny
- zioła prowansalskie
Przepis na 4 porcje papryki faszerowanej kamosą ryżową, szpinakiem i jajkiem
Na samym początku zajmij się przyrządzeniem farszu, który oparty jest na bazie szpinaku, kamosy i oliwek. Możesz wykorzystać zarówno szpinak mrożony jak i ten świeży.
Rozmrożony szpinak podduś na patelni z odrobiną wody. Dodaj szczyptę soli himalajskiej (najbardziej zalecana dla osób z chorą tarczycą ;)), szczyptę pieprzu oraz ziół prowansalskich. Podduś szpinak parę minut.
Wyciągnij ze słoiczka oliwki, dokładnie przepłucz. Posiekaj na plasterki. Dodaj do szpinaku. Kolejny składnik to kamosa ryżowa, inaczej quinoa. Do gotującej się wody wrzuć odmierzoną ilość kamosy i gotuj przez 10 minut. Odcedzone ziarenka dodaj do farszu. Wymieszaj dokładnie całość wraz z 1 łyżką słonecznika, 1 łyżką nasion pestek dyni oraz 3 łyżkami zielonego pesto.
Ok, farsz „dochodzi do siebie”, więc możesz spokojnie zając się czerwonymi osobnikami.
Papryki dokładnie umyj, wytrzyj z nadmiaru wody. Przygotuj naczynie żaroodporne, w którym zapieczesz warzywa. Możesz użyć naczynia z przykrywką, ale pamiętaj, że w trakcie pieczenia będziesz wbijać jajka do papryk. W związku z tym użyj najwygodniejszej dla siebie wersji.
Papryki przekrój wzdłuż na połówki, starannie nie rozrywając ich. Delikatnie za pomocą noża i łyżeczki wydrąż środek każdej z nich. Pamiętaj, żeby wypłukać dokładnie wydrążone „łódeczki” z pestek i pozostałości.
Ułóż czerwonych przyjaciół w naczyniu. Delikatnie nakładaj przygotowany farsz, ubijając go małą łyżeczką. W tych połówkach, do których będziesz wbijać jajko zrób troszkę więcej miejsca i nałóż mniej farszu. Tak, aby jajko dało radę wejść 😉
Już prawie koniec, dasz radę!
Teraz naczynie z paprykami leci do piekarnika z termoobiegiem nagrzanym na 180-200 st. Piecz warzywa przed 40 minut. Pamiętaj, że 10 minut przed końcem wbijesz jajko do wybranych papryk. Chcesz do wszystkich? No problem! Najprościej zrobisz to za pomocą małego naczynka – filiżanki/kieliszka. Wbij jajko wcześniej do naczynka, a póżniej bezpośrednio wlewaj delikatnie do papryki. I tak z każdym jajkiem.
Tak przyrządzone warzywka posyp drobno posiekanym szczypiorkiem i wyłóż na talerze! 🙂
Ile kalorii ma papryka faszerowana?
Z podanych składników połowę papryk (cztery) zrobiłam z jajkiem, a drugą połowę (pozostałą czwórkę) ze zwykłym farszem. Jedna połówka papryki z jajkiem ma ok. 210 kcal, w tym:
- białka: 9,6 g
- tłuszcze: 11,1 g
- węglowodany: 19,1 g
Kaloryczność obu wersji jest bardzo przybliżona, ale na pewno bardziej wartościowa ta z jajkiem ?
Teraz czas na pałaszowanko 🙂