Wiecie, że botwinka ma działania odkwaszające organizm? Do tego zawiera dużo żelaza, wapnia i witamin oraz działa kojąco na nerwy. Jeśli marzycie o obiadku, który sprawdzi się w upalne dni, to sycący i pyszny chłodnik z botwinki to idealne rozwiązanie.
Na skróty!
Składniki na 4 porcje chłodnika z botwinki
- duży pęczek botwinki (wraz z bulwami)
- włoszczyzna (marchew, korzeń pietruszki, seler, por)
- 1 pęczek rzodkiewki
- 2 ogórki szklarniowe lub 4 ogórki gruntowe
- mleczko kokosowe
- 2 jogurty (u mnie sojowe jogurty alpro 2 x 150g)
Przyprawy do chłodnika z botwinki
- sól morska
- pieprz czarny mielony
- ziele angielskie
- liście laurowe
- pęczek koperku
- pęczek szczypiorku
- 1 łyżka soku z cytryny
Przepis na 4 porcje chłodnika z botwinki
Na początku zajmij się przygotowaniem wywaru z warzyw. Umyj i obierz warzywa. Do przygotowania bulionu wykorzystałam 2 marchewki, pietruszkę, nieduży kawałek selera, por (który po ugotowaniu wyciągnęłam) oraz bulwy botwinki (te dodałam później).
Wrzuć do garnka pokrojone drobno warzywa (marchew, pietruszkę, seler, por). Zalej wodą tak, żeby warzywa były przykryte. Zagotuj wodę z warzywami, po chwili zmniejsz ogień i gotuj przez ok. 20 minut. W międzyczasie jak wywar będzie się bulgotał, odkrój z botwiny bulwy. Umyj obierz i pokrój na drobne paseczki.
Do gotującego się wywaru dodaj pokrojone bulwy botwinki, 3-4 listki laurowe, 4-5 kuleczek ziela angielskiego. Gotuj do momentu, aż buraczki będą miękkie. W tym czasie zajmij się pokrojeniem liści botwinki i łodyg. Pamiętaj, żeby je najpierw dokładnie umyć i oczyścić z ziemi!
Listki ułóż jeden na drugim przetnij wzdłuż, a następnie w poprzek na paseczki ok. 2 centymetrowe. Łodygi również pokrój na kawałeczki. Dodaj wszystko do gotującego się wywaru. Gdy wszystkie warzywa będą miękkie ściągnij z ognia zupę, poczekaj aż ostygnie.
Ok – zupa stygnie, więc umyj rzodkiewki i ogórki. Rzodkiewki pokrój w drobną kosteczkę, ogórki obierz, następnie przekrój na pół. Za pomocą małej łyżeczki wydrąż środek (pestki), tworząc łódeczki. Teraz możesz je drobno pokroić.
Z letniej zupy wyciągnij por, listki laurowe, ziele angielskie. Odlej połowę, zblenduj gładko. Najlepiej, żeby w tej części zupy, którą będziesz zmiksować znalazły się warzywa z włoszczyzny. Nie blenduj za dużo buraczków 😉
Dodaj umyte i pokrojone pęczki koperku i szczypiorku, puszkę mleczka kokosowego dobrze schłodzonego, rzodkiewki, ogórki. Przypraw szczyptą soli morskiej, pieprzu świeżo mielonego, łyżką wyciśniętego soku z cytryny. Wszystko wymieszaj dokładnie. Jeśli chcesz uzyskać jaśniejszy kolor chłodnika możesz dodać 2 jogurty sojowe (lub zastąpić je kefirem).
Gotowy chłodnik wrzuć do lodówki i podaj jak całość będzie dobrze schłodzona 🙂
Jakie dodatki do chłodnika z botwinki?
Do swojego chłodnika możesz dodać jajko na twardo lub zrobić totalnie wegańską wersję z tofu. Ja do swojej wersji wkroiłam dodatkowo ogórki małosolne, a całość posypałam kiełkami koniczyny.
Ile kalorii ma chłodnik z botwinki?
Z podanych składników wyszły mi 4 miseczki chłodnika, gdzie 1 porcja (bez jajka) ma dokładnie 325 kcal:
- białka: 11,4 g
- tłuszcze: 20,4 g
- węglowodany: 29, 4 g
Czy jest lepszy pomysł na lekki obiad w upalny dzień? 😉